Jaki statyw fotograficzny wybrać? Na co zwrócić uwagę?

| 0 Komentarzy
Statyw do aparatu – niezbędne akcesorium w zestawie fotograficznym. Dzięki niemu zrobisz nieporuszone zdjęcia.

Zanim przystąpisz do wyboru odpowiedniego produktu, musisz sprawdzić jego parametry, dowiedzieć się, jak działa oraz które oznaczenia są dla Ciebie ważne. Poznaj polecane modele statywów dla fotografów.

Co to jest statyw?

Statyw to świetny stabilizator, do którego możesz przymocować przedmioty rejestrujące obraz, na przykład aparat, kamerę, smartfon czy też sprzęt oświetleniowy (softbox, parasolkę, lampę błyskową) lub inne akcesoria wspierające pracę fotografa w studiu lub w plenerze (tło, mikrofon, blendę itp.). Osoby interesujące się fotografią albo filmowaniem najczęściej wykorzystują statyw do unieruchomienia swoich urządzeń po to, żeby zrobić nieporuszone zdjęcia lub nakręcić ujęcia pozbawione drgań i nieprzyjemnego falowania obrazu.

Statyw do aparatu, czyli narzędzie do redukcji drgań, nazywa się inaczej trójnogiem lub tripodem. Jego cechami wyróżniającymi są:

  • trzy nóżki, których długość da się zmieniać niezależnie od siebie w dwóch lub trzech płaszczyznach (zakres regulacji zależy od rodzaju trójnoga);
  • głowica, ruchoma część umożliwiająca poruszanie przymocowanymi akcesoriami w dowolnych kierunkach;
  • rączka ułatwiająca sterowanie ruchem głowicy (niektóre tripody nie mają tego elementu konstrukcyjnego);
  • trzpień (bolec), na który nakręcasz aparat lub kamerę.

Statyw na aparat wytwarza się z różnorodnych materiałów. W najprostszych i najtańszych modelach znajdziesz głównie plastik, czasami wzmocniony gumą. Droższe egzemplarze posiadają części wykonane z aluminium lub ze stali. Najbardziej zaawansowane konstrukcje, używane przy produkcji filmów lub profesjonalnych sesji zdjęciowych, są zrobione z lekkich i niezwykle wytrzymałych tworzyw, na przykład z włókna węglowego. W swoim zestawie akcesoriów fotograficznych powinieneś mieć przynajmniej jeden profesjonalny tripod.

Jaki statyw fotograficzny wybrać?

Chcąc kupić tripod, niejednokrotnie stajesz przed dylematem i zadajesz sobie pytanie o statyw fotograficzny, jaki wybrać powinieneś. Zadanie nie jest łatwe, bo do wyboru masz zarówno klasyczne egzemplarze o sztywnych, teleskopowych nogach, mniejsze jak i lżejsze ministatywy na aparaty bezlusterkowe czy też kieszonkowe trójnogi o elastycznej konstrukcji, świetne do ujęć pod niekonwencjonalnymi kątami. Zanim zdecydujesz się na któryś z wyżej wymienionych egzemplarzy, zastanów się nad przeznaczeniem tego urządzenia.

Polecane statywy fotograficzne

Jaki statyw dla fotografa?

Jeśli swój statyw będziesz wykorzystywał tylko do scen statycznych, takich jak zdjęcia krajobrazowe, bez zastanowienia wybierz standardowy tripod – najlepiej któryś z lekkich modeli wykonanych z włókna szklanego, o ile Cię na taki gadżet stać. Przy takich kadrach musisz wykazać się cierpliwością. Często zrobienie dobrej fotografii pejzażowej wymaga bardzo dużo czasu, a najlepsze ujęcie „przychodzi” niespodziewanie, po wielogodzinnym wpatrywaniu się w wizjer lub ekran aparatu.

Klasyczny statyw pod aparat jest dobrą opcją również dla zwolenników fotografii portretowej, ponieważ w studiu użyjesz głównie dużego tripoda, dobrze poziomującego kadr. Jeżeli natomiast częściej pracujesz w plenerze, robiąc na przykład sesje ślubne, powinieneś rozważyć zakup mniejszego statywu, z którym łatwiej będzie Ci się przemieszczać. Z takiego samego zestawu może śmiało korzystać również entuzjasta makrofotografii, wykonujący niesamowite zbliżenia bardzo małych obiektów.

Najlepszą opcją dla fotoreportera jest bez wątpienia leciutki statyw o giętkich nogach, o ile udźwignie aparat, jaki posiada jego właściciel. Specyfika pracy fotografa relacjonującego przebieg różnorodnych wydarzeń wymaga zaopatrzenia się w stabilizator o małych rozmiarach i niewielkim ciężarze. Wszystko po to, by szybko i sprawnie można go było rozłożyć w dowolnym miejscu i nosić ze sobą, unikając zbędnego balastu.

Jaki statyw dla filmowca?

Kieszonkowy, giętki tripod na bezlusterkowca lub kamerę przyda się do dynamicznych ujęć każdemu miłośnikowi filmowania w plenerze. Wielką zaletą tego statywu jest możliwość owinięcia jego nóg wokół innego przedmiotu, na przykład gałęzi lub ławki w parku, aby urozmaicić ujęcia – bardzo łatwo zamienić go również w gimbal. Osobom operującym aparatem na planie filmowym przyda się za to klasyczny, duży, ale lekki statyw z głowicą olejową, która porusza się płynnie, bez żadnych zacięć czy opóźnień.

Rodzaje statywów do aparatów fotograficznych

Wśród tripodów znajdziesz sporo ciekawych modeli, o bardzo wielu zastosowaniach. Szukając odpowiedniego stabilizatora, musisz wiedzieć, do czego będziesz go wykorzystywał. Pamiętaj, że trójnóg przemieszcza się razem z Tobą, dlatego najlepiej nie noś ze sobą ciężkiego sprzętu. W Twojej torbie fotograficznej powinien znaleźć się zarówno mały, lekki statyw jak i większy do zastosowań komercyjnych. Najważniejsze rodzaje statywów spotykane na rynku to: klasyczny, ministatyw oraz elastyczny.

  • Tradycyjny statyw pod aparat zapewnia najlepszą stabilizację obrazu. Mimo że to sztywna konstrukcja, jednak pozwala na sporą kreatywność w komponowaniu kadrów. Zaletami tego tripoda są teleskopowe nóżki składające się z kilku samoistnych rurek – wysuwanych lub chowanych niezależnie od siebie. Dzięki takiemu rozwiązaniu wypoziomujesz aparat nawet na bardzo stromym podłożu. Do minusów tego trójnoga zaliczyć trzeba solidne wymiary i dużą wagę. Najlepiej więc zaopatrzyć się w leciutkie modele z włókna węglowego. Ich cena może być jednak wysoka.
  • Mały statyw fotograficzny kapitalnie ustabilizuje Twój sprzęt do rejestrowania obrazu. Od swojego większego konkurenta odróżnia się mniejszymi rozmiarami (około 120 cm-130 cm na rozłożonych do końca nóżkach) i niższą wagą. Inne jego zalety to: gotowość do pracy w ciągu kilku sekund, odporność na zmienne warunki atmosferyczne, łatwość w przenoszeniu. Niestety wadą takiego tripoda jest nieco skromniejszy udźwig, dlatego niektóre egzemplarze mogą nie poradzić sobie z ustabilizowaniem ciężkich aparatów z ogromnymi obiektywami.
  • Giętki statyw jest doskonałym urządzeniem stabilizującym sprzęt o małych rozmiarach. Skutecznie współpracuje z: „bezlusterkowcami”, „kompaktami”, „lustrzankami”, smartfonami oraz kamerami sportowymi. Ten niepozorny tripod zadziwi Cię swoją elastyczną konstrukcją, kieszonkowymi rozmiarami, niską wagą i możliwością wyginania nóżek w dowolnej płaszczyźnie – da się je okręcić dookoła innego przedmiotu. Te zalety wykorzystasz w bardzo kreatywny sposób, komponując ujęcia wymagające kadrowania pod bardzo nietypowymi kątami.

Kiedy przyda się statyw fotograficzny?

Statyw do aparatu to konieczność w fotografii portretowej, gdy wymagana jest precyzja i nieporuszony kadr, podobnie rzecz się ma przy ujęciach pejzażowych i zdjęciach makro z bardzo bliskiej odległości. Tripod przyda Ci się również na planie filmowym, gdy chcesz zrobić panoramowanie góra – dół lub płynne przejście z jednego obiektu na drugi. Tak naprawdę trójnóg warto mieć zawsze przy sobie, bo to niezbędnik każdego fotografa. Nigdy nie wiesz, kiedy będziesz musiał go wykorzystać.

Statyw do lustrzanki Canon czy każdej innej firmy, bezlusterkowca czy urządzenia mobilnego bardzo często wykorzystywany jest, jako wsparcie dla innych akcesoriów fotograficznych, bez których na planie zdjęciowym nie sposób się obejść. Zawodowcy mają ze sobą zawsze kilka tripodów, o różnych właściwościach i na przykład jeden służy, jako stabilizator do aparatu, drugi rozświetla tło za pomocą przymocowanej do niego lampy studyjnej, a kolejny pełni funkcję „rusztowania”, na którym rozwieszono tło. Trójnóg ma zatem bardzo wiele zastosowań i musisz o tym pamiętać.

Ile kosztuje dobry statyw?

W zależności od wymienionych kategorii i przeznaczenia statywów, cena będzie rosła lub spadała. Dobry statyw dla amatora nie musi jednak kosztować kilku tysięcy, jak dzieje się to w przypadku statywów do zakładów fotograficznych używanych przez profesjonalistów.

Doskonale wykonane modele znajdziesz też za kilkaset złotych, w przedziale od 700 w górę, wśród nich na przykład wysoki statyw do telefonu Ale dobre, stabilne statywy na aparat z różnymi funkcjami zaczynają się już od 100 złotych, dlatego nie jest prawdą, że za wysokiej klasy statyw do amatorskiego filmowania i robienia zdjęć potrzebny jest duży budżet.

Czy warto kupić statyw?

Statyw przyda się profesjonaliście, jest niezbędny w studiu fotograficznym, ale także osobom amatorsko cykającym zdjęcia. Chodzi o to, by ułatwić sobie pracę, więc warto zainwestować w statyw, gdy robisz dużo zdjęć, masz dobry aparat i chcesz zadbać o to, by zachowane na zdjęciach chwile były niepowtarzalne.

4,8
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 20:55
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.